Priklausomybių ligų gydymas

Kad užtikrintume sklandų svetainės veikimą ir galėtume pagerinti Jūsų naršymo patirtį, svetainėje naudojame slapukus (angl. Cookies). Slapukų informaciją galite pakeisti naršyklės, kurią naudojate, nustatymuose. Daugiau apie slapukus skaitykite čia.

Klinikoje teikiama kompleksine priklausomybiu gydymo paslauga. Galimas priklausomybes nuo alkoholio ir nuo rukymo gydymas lazeriu.

Metimas rūkyti su psichologo ir lazerio pagalba

Аr žinote, kad norint mesti rūkyti pakanka vos vienos procedūros?

Nikotinas yra pagrindinė priklausomybę vystanti psichoaktyvi medžiaga, randama įvairiomis formomis: cigaretės, elektroninės cigaretė, kaitinimo tabako produktai ir kt. Nikotino naudojimas paskatina smegenis išskirti teigiamą emocinį poveikį suteikiančius neuromediatorius (dopaminą, aminobutrinę rūgštį (gaba), opiatinius peptidus (endorfinus)). Taciau ši nikotino pastimuliuota neurotransmisija yra ganėtinai trumpa. Jos poveikis jaučiamas vos 20 minučių, o po valandos jaučiamas poreikis kitai nikotino dozei. Reguliarus nikotino naudojimas veda tolerancijos nikotino teikiamam maloniam poveikiui link. Dėl to didėja nikotino poreikis, o jo negavus, jaučiami abstinenciniai reiškiniai, kurių metu smegenyse trūksta neurotransmisijos. Tai kelia nemalonius fiziologinius reiškinius, bei psichologinį diskomfortą, jaučiamas nenumaldomas potraukis gauti psichoaktyvių medžiagų. Šių nemalonių reiškinių jums gali padėti išvengti lazerio terapija.

Kaip tai veikia?

Lazerio terapija yra neinvazinė, atpalaiduojanti ir visiškai beskausmė. Procedūros metu infraraudonųjų spindulių lazeriu yra stimuliuojami biologiškai aktyvūs taškai (nervų galūnėlės) ausyse. Nutraukus rūkymą pirmosios trys paros yra laikomos esminėmis dėl nemalonių abstinencinių reiškinių. Lazerio terapija padeda veiksmingai šalinti šiuos ūmius požymius. Yra klinikinių tyrimų kurie rodo, jog po lazerinės terapijos organizmas palaiko endorfinų išsiskyrimą net 3-5 dienas, dėl to abstinencijos simptomai ir stresas susijęs su nikotino stoka organizme sumažėja iki minimumo.

Lazerinė terapija suteikiama kartu su psichologo konsultacija. Psichologo konsultacija būtina ištirti priklausomybės nikotinui sunkumą, įvertinti ir sustiprinti žmogaus motyvaciją, supažindinti su atkryčio rizika ir kitais svarbiais psichologiniais aspektais siekiant atsikratyti žalingo įpročio.

Privalumai metant rūkyti taikant lazerinę terapiją

  • Prieš procedūrą suteikiama išsami psichologo dirbančio su priklausomybėmis konsultacija;
  • Nikotino abstinencijos simptomai sumažėja iki minimumo;
  • Šalina poreikį rūkyti pirmosiomis dienomis;
  • Paspartina detoksikacijos procesus;
  • Mažina emocinę įtampą, dirglumą, veikia atpalaiduojančiai;
  • Terapija neturi jokio šalutinio poveikio, yra visiškai neskausminga ir neinvazinė;
  • Padeda įveikti rūkymo priklausomybę be didelių pastangų;
  • Tinka visų tipų rūkoriams.
  • Saugus ir patikimas būdas rūkančioms nėščiosioms ir paaugliams.

SVARBU: Jei vienos lazerio terapijos nepakanka mesti rūkyti, antrą suteikiame nemokamai savaitės laikotarpyje.

PASIRUOŠIMAS METIMU IRŪKYTI: Prieš vizitą nerūkyti bent 2-3 val. arba visiškai tą dieną.

Mūsų atliktos apklausos duomenimis, lazerio terapijos efektyvumas mesti rūkyti siekia 77% vyrams, moterims apie 60%.

Probleminio alkoholio vartojimo ar priklausomybės alkoholiui gydymas psichologo ir lazerio pagalba

Priklausomybės alkoholiui gydymas apima tiek psichologinę pagalbą, tiek fiziologinių priklausomybės požymių mažinimą lazerine terapija.

Priklausomybės nuo alkoholio ar probleminio vartojimo konsultavimą sudaro:

  • Pilnas priklausomybės nuo alkoholio ištyrimas ir gydymo plano sudarymas;
  • Abstinencijos sindromo mažinimas lazerinės terapijos pagalba;
  • Tęstinė psichologinė pagalba sveikstant nuo priklausomybės alkoholiui.

Medicinos mokslų kontekste priklausomybė nuo alkoholio traktuojama kaip lėtinis, tačiau progresuojantis sveikatos sutrikimas, susijęs su neurocheminiais pokyčiais žmogaus smegenyse ir nervų sistemoje. Priklausomybei progresuojant didėja patologijos ciklas susidedantis iš 3 pagrindinių komponentų: nenumaldomo galvojimo apie alkoholį, svaiginimosi/intoksikacijos ir neigiamų abstinencinių reiškinių, kaskart sunkinančių vartotojo emocinę būseną. Alkoholio intoksikacijos metu aktyvuojasi malonų atsipalaidavimą ir pasitenkinimą suteikiančios smegenų sistemos, o abstinencijos metu būdinga sumažėjusi šių funkcijų veikla bei padidintas smegenų streso sistemos aktyvumas. Dėl šio mechanizmo pasikartojantis priklausomybės ciklas lemia smegenų sistemų disreguliaciją arba tokią patologinę būseną, kuri yra kliniškai žinoma kaip priklausomybė.

Psichologo vaidmuo priklausomybės nuo alkoholio gydyme

 Psichologas užima svarbų vaidmenį priklausomybės nuo alkoholio gydyme, nes neretai nuo šio sutrikimo kenčiantys žmonės turi įvairiausių psichologinių problemų. Sukurdamas saugią aplinką psichologas padeda kenčiančiam nuo priklausomybės alkoholiui asmeniui geriau suvokti save, savo aplinką ir alkoholio vaidmenį joje. Ne paslaptis, kad alkoholis dažnai naudojamas kaip vengimo strategija. Dažnai tokiu būdu bėgama nuo sudėtingų santykių, nuo vaikų auklėjimo sunkumų ar tiesiog sunkios gyvenimo naštos. Tačiau paprastai vartojant alkoholį bėgama nuo savęs, nuo negalėjimo susikurti pilnavertišką gyvenimą, santykius, nuo viduje užgniaužtų jausmų, kurie ne tik kuria nuolatinę įtampą, bet ir spaudžia vidinę erdvę.

Kadangi priklausomybės pagrindas psichologiniai sunkumai, psichologo konsultacijos yra nukreiptos į geresnį savęs pažinimą ir priėmimą. Santykis su psichologu padeda geriau įsisąmoninti įvairius savęs aspektus: pripažinti tiek teigiamas tiek neigiamas savo savybes, atpažinti poreikius. Geresnis savo jausmų supratimas ir priėmimas padeda juos reguliuoti, atsiranda daugiau vidinės erdvės ir atsparumo neigiamoms emocijoms. Tarpasmeninių santykių kontekste psichologo tikslas yra padėti prisiimti atsakomybę už save santykiuose: atskirti save nuo kitų – tėvų, vyro/žmonos, brėžti ribas, reguliuoti atstumą, išsakyti savo poreikius. Šios permainos leidžia išgyventi didesnį asmeninės galios patyrimą, lengvina tiek vidines būsenas, tiek tarpasmeninių santykių kokybę. O tai savo ruožtu išlaisvina nuo būtinybės vartoti alkoholį.

 Lazerio terapijos taikymo nauda organizmui:

  • Šalina psichovegetacinius abstinencijos simptomus – dirglumą, nerimą, mieguistumą, verksmingumą, potrauminio streso simptomus, gerina dėmesio koncentraciją, miegą ir kt.,
  • Skatina beta endorfinų, serotonino ir kitų gerųjų neuromediatorių išsiskyrimą  smegenyse bei  palaiko jų cirkuliavimą organizme.
  • Veikia analgetiškai, mažina skausmo pojūtį esant įvairiems lėtiniams skausmams (sąnarių, nugaros  ir kt.),
  • Pagerina limfos cirkuliaciją, mažina uždegiminius organizmo procesus,
  • Aktyvina imuniteto  procesus.

Lazerio terapijos procedūra yra skirta harmonizuoti organizmo veiklą. Šiuo medicininiu įrankiu sėkmingai šalinamos priklausomybės, lėtinis nuovargis, depresijos, potrauminio streso sindromas, viršsvorio problemos ir kiti chroniški, psichovegetacinio pobūdžio sveikatos sutrikimai.

Lazerio procedūra suteikiama kartu su psichologo konsultacija. Psichologo konsultacija būtina, siekiant nustatyti priklausomybės sunkumą, įvertinti ir sustiprinti žmogaus motyvaciją, supažindinti su atkryčio rizika ir kitais svarbiais elgesio aspektais.

Paprastai reikalingas 3-5 konsultacijų ir lazerio terapijos kursas siekiant įgyti geresnį psichologinį savo priklausomybės pažinimą ir sumažinti fiziologinius priklausomybės požymius.

Priklausomybės nuo kanapių gydymas psichologo ir lazerio pagalba

Ar žinojote, kad žolės vartojimas gali būti viena sunkiausiai įveikiamų priklausomybių?

Dauguma rūkančiųjų mano, jog žolės (kanapių) rūkymas nėra kenksmingas ir prie jos nepriprantama. Tai yra klaidinga. Dėl to rūkantys žolę ilgai nesuvokia turintys priklausomybės problemą, ir pagalbos kreipiasi vėlai, dažnai po 5-10 metų reguliaraus vartojimo. Reguliariai rūkantiems žolę asmenims dažnai būdingi tipiški priklausomybės simptomai, kurių vienas ryškiausių – negalėjimas kontroliuoti vartojimo, nepaisant įvairių neigiamų vartojimo pasekmių. Žolės vartojimo nutraukimas gali lemti rimtus abstinencinius reiškinius, kurie dažnai prilyginami kitų sunkių narkotikų abstinenciniams reiškiniams.

Priklausomybė nuo kanapėse esančių psichoaktyvių medžiagų pasireiškia, kai smegenys prisitaiko prie didelio jų kiekio, kas mažina natūralią cheminių medžiagų produkciją ir jautrumą. Kai taip atsitinka, asmuo nebegali nebevartoti psichoaktyvios medžiagos, nepaisant visų neigiamų vartojimo pasekmių.

Asmenys dažnai vartojantys kanapes nurodo tokius abstinencinius reiškinius kaip:

  • dirglumą,
  • nuotaikų ir miego sutrikimus,
  • sumažėjusį apetitą,
  • poreikį rūkyti,
  • nuovargį,
  • įvairias fizinio diskomforto formas, kurios itin intensyvios pirmą savaitę nutraukus rūkymą ir gali trukti apie 2 savaites,

Įveikti priklausomybę nuo kanapių padeda lazerio terapija

Lazerio terapijos taikymas lengvina kanapių vartojimo nutraukimą, bei didina sėkmingus metimo rezultatus. Veikiant tam tikrus, su priklausomybėmis sietinus biologiškai aktyvius taškus ausyse, abstinenciniai kanapių nutraukimo simptomai tampa žymiai lengvesni, mažėja potraukis vartoti cheminę medžiagą, keičiasi motyvacija, gerėja kognityvinės (mąstymo) funkcijos. Siekiant efektyvaus ilgai liekančio gydymo rezultato yra būtina atlikti ne mažiau kaip 3 lazerio terapijos procedūras. Geriausia, kai procedūros atliekamos kuo intensyviau, t.y. 2-3 d. laikotarpyje, pirmomis abstinencijos savaitėmis.

Migrenos sukeltų fizinių būsenų lengvinimas lazerio pagalba

Vienas iš nefarmakologinių, bei neinvazinių migrenos gydymo būdų yra lazerio terapija. Naujausiais klinikinių tyrimų duomenimis, lazerio terapija yra itin veiksminga mažinant migrenos priepuolių pasireiškimo dažnumą, tačiau reikalaujanti ilgesnio gydymo (seansų kartojimo). Ūmioje migrenos fazėje lazerio terapija lengvina sunkius migrenos simptomus, bei pačio priepuolio trukmę. Lazerio terapija yra patraukli gydymo priemonė, nes mažai rizikinga, sąlyginai nebrangi, bei lyginant su tradicine Kinų adatine akupunktūra –  ilgiau išlaikanti norimą terapinį poveikį.

Teigiamas lazerio terapijos poveikis migrenos gydymo kontekste:

  • Gerėja mikrocirkuliacija
  • Išsiskiria natūralūs endorfinai (natūralūs skausmo malšintojai) – mažėja jautrumas skausmui
  • Kyla serotonino lygis (ypač po trijų dienų) – mažėja nerimastingumas
  • Gerėja miego kokybė

Lazerio terapiją galima atlikti įvairiose migrenos pasireiškimo etapuose: jaučiant priešmigreninius požymius, ūmios migrenos metu, bei nepasireiškiant jokiems požymiams. Pirminio apsilankymo metu atliekamas psichologinis ištyrimas, sudaromas migrenos  gydymo planas.

Priklausomų asmenų artimųjų konsultavimas pagal Craft programą

Kam tinka CRAFT programa?

Ši programa skirta tiems, kurie:

  • gyvena kartu su priklausomais asmenimis –  žmonos, vyrai, partneriai, mamos ar kiti šeimos nariai;
  • jaučiasi įstrigę esamoje situacijoje;
  • patiria daugybę neigiamų jausmų – desperaciją, bejėgiškumą, pyktį, depresiją.

Konsultuojame priklausomybę ar probleminį vartojimą turinčių asmenų artimuosius pagal CRAFT programos principus. Kas yra CRAFT konsultavimo programa? CRAFT tai yra “Community Reinforcement and Family Training” trumpinys. Tai reiškia, kad CRAFT konsultavimo programa yra orientuota į bendruomenės ir šeimos narių bendravimo ir elgesio strategijų apmokymą, kas padeda keisti priklausomo asmens elgesį norima linkme, t.y., kreiptis gydymo. Šios programos efektyvumą patvirtina daugybė mokslinių tyrimų atliktų įvairiose užsienio šalyse.

Kaip veikia šios konsultacijos? Pirma, konsultacijų taikinys yra priklausomo artimojo psichosocialinio funkcionavimo gerinimas. Paprastai tariant, tai priklausomo artimojo psichologinė gerovė, santykiai su kitais. Tik padėdamas sau – pasirūpindamas savimi – priklausomo artimasis gali padėti kitam. Antra, konsultacijų metu priklausomo artimasis yra apmokomas keisti savo įprastinį elgesį ar emocines reakcijas į labiau efektyvias ir skatinančias priklausomą asmenį kreiptis gydymo. Pagrindinis šių elgesio strategijų keitimo principas – teigiama komunikacija. Tai reiškia, jog vietoje priklausomo asmens smerkimo, konfrontacijų, pamokslavimų, kaltinimo, ignoravimo, bausmių ir pan., yra mokoma kaip tinkamu laiku užvesti konstruktyvų pokalbį su priklausomu asmeniu; bendrauti taip, kad jis nesijaustų puolamas; bei nuolat apdovanoti (pasidžiaugti, pagirti) už norimą elgesį ir atsitraukti, kai elgesys yra nepageidaujamas. Toks elgesio apdovanojimo ir atsitraukimo principas yra veiksminga elgesio strategija skatinanti priklausomo asmens motyvaciją nevartoti ir kreiptis gydymo.

Konsultacijų nauda. CRAFT konsultacijos yra naudingos ne tik priklausomo artimojo psichologinės būsenos gerinimui, bet ir visai šeimai, kaip geras tinkamo elgesio pavyzdys, kuris neretai yra “užkrečiantis” kitus. Priklausomų asmenų artimieji dažnai jaučiasi nusivylę, depresyvūs, izoliuoti bei bejėgiai. CRAFT konsultavimo programa įgalina artimąjį daryti pokyčius, skatina viltį gyventi labiau patenkinantį gyvenimą, bei spręsti problemas. Tyrimai patvirtina, jog net jei priklausomo asmens elgesys nesikeičia, artimieji patiria naudos, nes:

-sumažėja depresiškumas, nerimas, pyktis ar fiziniai ilgalaikio streso požymiai;

-kyla pasitikėjimas savimi;

-mažėja įvairaus smurto tikimybė šeimoje;

-gerėja šeimos narių santykiai;

-gerėja santykiai su kitais žmonėmis;

-mažėja socialinė izoliacija, atsiranda didesnis poreikis socializacijai ir prasmingam laisvalaikio leidimui;

-didėja finansinis saugumas.

CRAFT programą sudaro 12 konsultacijų. Tyrimai rodo, kad teigiami priklausomų asmenų pokyčiai pastebimi jau po 4-6 konsultacijų! Vienos konsultacijos kaina 60 eu.

Galimos konsultacijos nuotoliniu būdu

Psichologo konsultacijos asmenims, turintiems probleminį alkoholio vartojimą ar priklausomybę 

Psichologo, specializuoto priklausomybių srityje, konsultacijos asmenims turintiems alkoholio vartojimo sunkumų yra reikalingos ir naudingos. Priklausomybės, kaip ligos specifiką žinančio psichologo konsultacijos yra būtinos ne tik siekiant geriau pažinti save, savo ligą, bei norint įvaldyti nesuvaldomus impulsus, bet ir apskritai pagerinti savo psichosocialinį funkcionavimą. Yra siūloma atlikti nuo kelerių iki 10 konsultacijų. Konsultacijos yra individualios. Jų metu dirbama su šiomis priklausomų asmenų psichosocialinio funkcionavimo sritimis:

  • Problemos pripažinimas, ilgalaikio tikslo suformulavimas (pvz., nevartoti alkoholio), priemonių tikslui pasiekti numatymas, jų praktinis taikymas kasdienybėje. Kol alkoholio vartojimo problema yra neigiama, tol trūksta vidinės motyvacijos, vyksta pasipriešinimas pokyčiui.
  • Savęs smerkimo stabdymas. Priklausomybės kaip ligos ar problemos, kurią galima spręsti atskyrimas nuo neigiamo savęs vaizdo. Išsitapatinimas iš „pijoko“ ar „alkoholiko“ vaidmens.
  • Vartojimo konteksto ištyrimas, dirgiklių vedančių link alkoholio vartojimo atpažinimas. Kiekvieno asmens alkoholio vartojimo paternas (modelis) yra individualus ir unikalus. Atpažįstant situacijas, kuriose dažniausiai kyla alkoholio vartojimo impulsai, galima mokytis keisti savo reakcijas ir atsaką į tam tikrus dirgiklius.
  • Problemų sprendimo įgūdžio lavinimas. Mokymasis suformuluoti problemas, identifikuoti jų sprendimo būdus, bei juos įgyvendinti. Asmenims turintiems polinkį į priklausomybę neretai pritrūksta dviejų dalykų: savęs kaip pajėgaus, galinčio spręsti problemas matymo ir nuoseklių, paprastų problemų sprendimo žingsnių įgyvendinimo.
  • Silpnų savo vietų atpažinimas ir įsivardijimas. Mokymasis priimti ir stiprinti savo silpnąsias vietas (pvz., nemoku pasakyti „Ne“), įsivardinti stipriąsias puses.
  • Atjautos sau praktikavimas. Mokymasis tinkamai pasirūpinti savimi emociškai sunkiomis akimirkomis.
  • Komunikacijos gerinimas. Mokymasis tinkamai išreikšti save, savo jausmus, poreikius, norus santykyje su kitais. Ribų santykiuose su kitais brėžimas.
  • Atkryčio prevencija. Atkrytis yra dažnai pasitaikantis reiškinys sveikstančio nuo priklausomybės asmens gyvenime. Išsamiai išanalizuotas, atkrytis gali būti itin naudinga medžiaga padedanti užkirsti kelią ateities atkryčiams.
  • Asmeninio gyvenimo gerinimas. Apžvelgiamos įvairios gyvenimo sferos, iškeliami tikslai ir konkretūs žingsniai pageidaujamai sferai gerinti.
  • Socialinio gyvenimo gerinimas. Ieškoma naujų, prasmingų laisvalaikio leidimo būdų.

 

Psichologo konsultacijos gali būti derinamos kartu su lazerio terapija, kuri padeda lengvinti fiziologinę priklausomybės pusę

Psichologo konsultacijos kaina 70 Eur.

Daugiau informacijos tel. 8 5 234 2020  arba info@bak.lt

Kad užtikrintume sklandų svetainės veikimą ir galėtume pagerinti Jūsų naršymo patirtį, svetainėje naudojame slapukus (angl. Cookies). Slapukų informaciją galite pakeisti naršyklės, kurią naudojate, nustatymuose. Daugiau apie slapukus skaitykite čia.