6 dažniausiai užduodami klausimai apie venų varikozę ir jos gydymą

„Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytojas kraujagyslių chirurgas Arūnas Grinkevičius per savo ilgametę patirtį gydant venų varikozę, yra matęs nemažai atvejų, kai pacientai pas gydytoją atvyksta pavėluotai – liga būna progresavusi ir jau prasidėjusios komplikacijos.

„Visada patariu pacientams neatidėti venų varikozės gydymo. Kuo liga mažiau pažengusi, tuo lengvesnis gydymas, pooperacinis periodas ir, žinoma, estetinis vaizdas,“ – pataria A.Grinkevičius.

Gydytojas pateikė 6 dažniausiai pacientų užduodamus klausimus apie venų varikozės gydymą.

Koks yra geriausias ir saugiausias venų varikozės gydymo būdas?

A.Grinkevičius: Optimalų, saugiausią gydymo metodą gydytojas parenka atsižvelgdamas į paciento būklę. Ligos progresavimą sulėtina kompresinė terapija, kai pacientai nuo ryto iki vakaro nešioja specialias elastines kojines. Tačiau pilnai ligą išgydyti galima tik intervencijos būdu, panaikinant ydingą kraujotaką kojose, pašalinant pakitusias venas. Šiandien gydymas dažniausiai atliekamas lazeriu. Lazerinis gydymas žiediniu lazeriu laikomas “auksiniu standartu”.  Gydant lazeriu, kraujagyslė-vena yra uždaroma iš vidaus. Taip nesukeliamos aplinkinių audinių traumos, nėra pjūvių, pooperacinio skausmo.

Būtent šį metodą rekomenduoju rinktis:

– vyresnio amžiaus pacientams, turintiems gretutinę patologiją, norintiems išvengti narkozių, komplikacijų.
– šis metodas tinka aktyviems ir užimtiems žmonėms, kurie nori greitai grįžti į darbus, kasdieninę veiklą.
– jauniems pacientams, kuriems labai svarbu estetinis rezultatas po operacijos, nes  šis gydymo būdas nepalieka randų ar kitų odos  pakitimų.

Kaip mano kojose tekės kraujas, kai pašalinsite venas?

A.Grinkevičius: Žmogaus kojose yra dvi venų sistemos – paviršinės poodinės venos ir giliosios venos. Pastarosios eina giliai tarp kojų raumenų, o paviršinės matomos poodyje ir odoje. Venomis kraujas grįžta į širdį, tad mums sėdint ir stovint  jis turi tekėti iš apačios į viršų. Venų sienelėse yra vožtuvėliai, kuriais kraujas lyg kopėčiomis lipa į viršų. Giliosiomis venomis iš kojų į širdį grįžta du trečdaliai kraujo, paviršinėmis – vienas trečdalis. Taip vyksta, kai venos gerai funkcionuoja, venose esantys vožtuvai gerai veikia. Kai vožtuvai tampa nesandarūs, pasikeičia tėkmės kryptis. Prasideda veninės kraujotakos nepakankamumas. Vožtuvams nefunkcionuojant jie praleidžia kraują priešinga kryptimi, ir jis ima tekėti žemyn, atsiranda didelis vidinis slėgis į paviršinių venų sieneles, jos išsiplečia ir tampa rezervuarais, varikoziniais mazgais. Kojos pradeda tinti, vargina mėšlungiai, vėliau oda ima niežėti, patamsėja, išryškėja kapiliarinis tinklas čiurnos srityje. Gali įvykti tromboflebitai, infekcinė rožė ir galų gale blauzdose atsiverti trofinės opos.

Išoperavus pakitusias paviršines poodžio venas, nutraukiamas ydingos kraujotakos ratas. Kraujas toliau teka link širdies giliosiomis venomis ir sveikomis paviršinėmis venomis. Svarbu suprasti, kad venų varikozę turi gydyti kraujagyslių chirurgas, kuris echoskopu nustato konkrečią sergančią veną ir ją pašalina, išsaugodamas visas kitas sveikas kraujagysles.

Ar dažnai po operacijos liga atsinaujina?

A.Grinkevičius: Ligos atsinaujinimų gali pasitaikyti dėl tam tikrų individualių paciento anatominių savybių, ligai progresuojant kitose venų šakose, kurios operacijos metu buvo sveikos ir nereikalavo intervencijos. Labai svarbu laiku kreiptis į kraujagyslių chirurgą, kuris labiau įsigilinęs į kojų kraujotakos specifiką, pats atlieka išsamų kojų kraujotakos ultragarsinį tyrimą, nustato kraujotakos sutrikimus, jų laipsnį, parenka pacientui optimalų gydymo būdą, paaiškina ligos atsinaujinimo galimybes ir, esant tokiai rizikai, nurodo galimas ligos atsinaujinimo priežastis. Labai svarbu, kad pacientas atidžiai išklausytų, o gydytojas aiškiai paaiškintų pacientui jo ligos priežastis, pasekmes ir perspektyvas. Negalima teigti, kad varikozė po operacijų visada atsinaujina, arba, kad išoperavus, varikozė niekada nebesugrįš. Statistiškai po chirurginių operacijų ligos atsinaujinimas galimas iki 15 procentų atvejų, o po endovaskulinių, lazerinių gydymo metodų – 5 procentai. Ypač geri rezultatai pasiekiami gydant žiediniu lazeriu.

Ar skauda lazerinės operacijos metu?

A.Grinkevičius: Noriu pažymėti, kad atliekant operacijas lazeriu, operacijos metu netaikoma bendrinė ar spinalinė nejautros. To visiškai nereikia, nes skausmai būna labai minimalūs ir pakanka paprastų nuskausminančių medikamentų. Skausmo pojūtis visada yra labai individualus. Papildomai yra atliekamas vietinis nuskausminimas, tad pacientas išlieka sąmoningas visos operacijos metu, gali bendrauti su chirurgu. Šis nuskausminimas yra atliekamas ten, kur būtina, todėl išvengiama daugelio bendrinės narkozės, ar spinalinės nejautros  galimų komplikacijų. Taip pat būtina paminėti ir tai, kad ši nuskausminimo metodika leidžia, kad pacientas savo kojomis grįžtų iš operacinės. Daugelis pacientų po operacijos išvyksta i namus jau tą pačią dieną.

Kaip greitai galėsiu grįžti i normalų gyvenimo ritmą po gydymo?

A.Grinkevičius: Grįžimas į normalų gyvenimą labai priklauso nuo to, kaip toli liga pažengusi, kokios yra gretutines paciento ligos ar sveikatos sutrikimai, taip pat koks gydymo būdas buvo taikytas, kokį darbą pacientas dirba. Pasirinkus gydymą lazeriu yra stebimas greičiausias paciento sveikatos atsistatymo laikas.  O gydant žiediniu lazeriu – pacientai po operacijos nevartoja jiems rekomenduotų nuskausminančių vaistų, nes skausmo tiesiog nebūna.

Kuo liga labiau užleista, tuo vėliau daugiau reikia intervencinio įsikišimo. Trumpai tariant, po gydymo lazeriu, pacientai jau po 1-2 dienų gali grįžti į kasdieninį ritmą, būna darbingi. Kai tuo tarpu po chirurginio gydymo pooperacinis laikas dažnai užtrunka iki 2-4 savaičių.

Ar man tinka gydymas lazeriu?

A.Grinkevičius: Lazeriu galima išgydyti 9 iš 10 pacientų. Labai tiksliai į šį klausimą galima atsakyti tik atlikus echoskopinį kojų venų ištyrimą. Būtina kreiptis į kraujagyslių chirurgą, kuris operuoja lazeriu. Gydytojas, pagal paciento venų varikozės stadiją ir echoskopinio tyrimo duomenis pataria ir paaiškina gydymo planą.

Sudėtinga arba neįmanoma gydyti lazeriu anksčiau chirurgiškai gydytą pacientą, kuriam liga atsinaujino. Taip pat, kai liga labai pažengusi ir venų diametrai bei eiga labai pakitę. Todėl visada patartina kreiptis kuo anksčiau.

Reikia paminėti, kad prieš operaciją būtinas pasiruošimas. O šiandien atvykstantys pacientai be bendrų kraujo tyrimų, privalo atlikti ir Covid-19 viruso testą. Testas turi būti paimtas 48 valandos iki planuojamo gydymo. Operacijai pacientą ruošia šeimos gydytojas.

Gydytojo kraujagyslių chirurgo Arūno Grinkevičiaus konsultacijoms galite registruotis tel. +370 5 234 2020 arba el. p. info@bak.lt