Gimdymas su nuskausminimu

Šiuo metu yra naudojama arba epidurinė, arba spinalinė nejautra.  Nereikia painioti – tai ne pilna nejautra. Moteris gali vaikščioti,  jausti pilvą, bet skausmas dalimi numalšinamas. Epidurinės nejautros  metu vaistai, leidžiami pro kateterį, įdėtą prie kietojo smegenų  dangalo, pasiskirsto, praeina pro dangalą ir paveikia tam tikro tipo  nervus. Kateteris reikalingas tam, kad būtu galima sušvirkšti vaistų be  papildomo adatos dūrimo. Spinalinės nejautros metu vaistai leidžiami  tiesiai į centrinės nervų sistemos skystį – likvorą. Tuomet užtenka kur  kas mažiau vaistų, nuskausminimas atsiranda greičiau, bet veikia tik 2,5  valandos. Toms moterims, kurios, tikimasi, kad gimdys ilgiau, taikoma  epidurinė nejautra, nes per kateterį vaistus pakartotinai galima  švirkšti tiek, kiek reikės.

Kada šie nuskausminimo būdai yra taikomi? Pirmiausiai tuo atveju, jei  moterį vargina stiprus skausmas ir ji pati to nori, antra, kai gimdymas  yra rizikingas. Pavyzdžiui, moteris serga preeklamsija – liga, kai dėl  imuninio konflikto tarp motinos ir kūdikio, moteriai nėštumo metu kyla  arterinis kraujospūdis, susidaro edemos. Tuomet pavojingas yra pats  skausmas, galintis sukelti ligų simptomus.

Minėti būdai yra netaikomi tais atvejais, kai moteris pati to  atsisako arba kai gydytojas nustato, kad jie gali būti pavojingi dėl  gretutinių ligų. Pavyzdžiui, jei toje odos vietoje, kur reikia leisti  vaistus, yra infekcinių odos pažeidimų, jei yra problemų su pacientės  kraujo krešėjimu arba ji alergiška nuskausminamiesiems.

Pasakyti, ar moteriai skaudės, ar ne, ir iš anksto patarti dėl  nuskausminimo būdų, praktiškai neįmanoma. Žinoma, jei jau pačioje  gimdymo pradžioje, jau nuo pirmųjų sąrėmių moteris jaučia stiprius  skausmus, galima įtarti, kad vėliau jie taps labai stiprūs. Ką reiškia  labai stiprūs? Skausmas yra matuojamas vizualiniu analoginiu metodu 10  balų skalėje. Nuo 1 iki 3 balų skausmas laikomas silpnu, nuo 4 iki 6 –  vidutiniu, nuo 7 iki 10 – stipriu. Žmogus, kuris patiria priverstinę  piršto amputaciją nelaimės metu, savo skausmą įvertina 7 – 8 balais.  Toks skausmas kamuoja ir maždaug 1 iš 10 gimdyvių. Negana to, jis būna  ilgalaikis. Tokio skausmo jau per daug, jis gali būti net pavojingas, ir  tuomet galima drąsiai siūlyti nuskausminimą. Žinoma, kai kurios  moterys, net ir nejausdamos tokių skausmų, prašo nuskausminimo ir gali  jį gauti. Tačiau, kokį nuskausminimą parinkti – sprendžia gydytojas. Gal  užteks linksminančių dujų inhaliacijos ar leidžiamų analgetikų.  Kiekvienai moteriai spinalinis ar epidurinis nuskausminimas nesiūlomas.  Antra vertus, jei moteris jų reikalauja, ji turi teisę juos gauti.

Apie šiuos nuskausminimo būdus vis dar sklando nemažai mitų. Vienas  iš jų, neva po injekcijos moterį gali suparalyžiuoti. Stuburo smegenų  pažeisti neįmanoma, nes jos baigiasi ties 12 slanksteliu, tuo tarpu  duriama 4 slanksteliais žemiau. Jei anesteziologui nepavyko iš karto  įdurti, moteriai gali skaudėti nugarą, tačiau čia kaltas medikas, o ne  metodas. Būna, kad gimdyvės stuburas kreivas arba ji labai nutukusi.  Kartais jau po visko moterys skundžiasi galvos skausmu, tačiau jį galima  nesunkiai pašalinti.Dažnai baiminamasi, kad moteris negalės stangintis, nes nejaus savo  kūno. Taip, natūralus refleksas dingsta. Tačiau, kai moters nekamuoja  skausmas, ji gali labiau įsiklausyti į medikus ir sąmoningai stangintis,  kada to reikės. Pagaliau, paskutinio etapo galima ir nenuskausminti,  jei moteris to nenori ir drąsiau jausis be vaistų.