Hallux Valgus korekcija

Hallux valgus – tai pėdos pirmo piršto iškrypimas. Pėdos deformacijai didėjant susidaro skausminga kaulinė išauga (egzostozė), nuospauda. Vėliau skausmas progresuoja, pirštas dar labiau krypsta į išorę, dažnai deformuodamas kitų pirštų sąnarius.

Vyrauja nuomonė, jog pagrindinė šios ligos priežastis – netinkama avalynė. Tačiau svarbiausia priežastimi išties laikomas paveldimumas. Pastebėta, kad ši liga dažniau vargina moteris. Vokiečių ortopedas J.Schuleris tvirtina, kad pėdos deformacija ir pirštų iškrypimas greičiau progresuoja sergant reumatu. Ši liga susijusi su pėdos blauzdos raumenų ir raiščių silpnumu, jų funkcijos nepakankamumu.

Įrodyta, kad ši pėdos deformacija gali atsirasti ir greičiau progresuoti tiems asmenims, kurių profesija yra susijusi su sunkiu fiziniu darbu, ilgu stovėjimu, ypač jei padidėjęs kūno svoris (nutukimas).

Hallux valgus diagnozę patvirtina pėdų rentgenologinis tyrimas. Ligos gydymas priklauso nuo deformacijos sunkumo ir skausmo intensyvumo. Norint išvengti ligos progresavimo, į gydytoją ortopedą reikia kreiptis vos tik pajutus pirmuosius deformacijos požymius ir skausmą. Negydomi “kauliukai” kuo toliau, tuo labiau darosi skausmingi, deformuojasi ir kiti pėdos pirštai bei visa pėda.

Konservatyvus gydymas efektyvus deformacijos pradinėse stadijose. Tuomet nykščio iškrypimą atstatyti padeda įvairūs ortopediniai įtvarai. Ligai smarkiai progresuojant, konservatyvus gydymas tampa mažai efektyvus, skausmas vargina ne tik dieną, bet ir naktį– tada rekomenduojamas chirurginis gydymas, kai atliekama pirmojo padikaulio osteotomija, osteosintezė.

Yra susiformavusi nuomonė, kad ši operacija yra skausminga, laukia ilgas ir varginantis pooperacinis gijimo laikotarpis. Tačiau tai vyksta tik uždelsus laiku atlikti operaciją. Jei kauliukų iškrypimas nėra ypatingai didelis, žmogus iš karto po operacijos gali vaikščioti, mindamas operuotas kojas.

Po operacijos paciento pėda sutvarstoma, 3-6 savaitėms jam parenkami specialūs batai. Po to leidžiama avėti normalius batus, tačiau fizinis aktyvumas ribojamas dar 8-12 savaičių.

Kuo žmogus anksčiau kreipiasi pagalbos į ortopedą-traumatologą, tuo lengvesnė operacija ir greitesnis pooperacinis gijimas.