Skiepai nuo erkinio encefalito – ne mažiau svarbūs!

Nors šiuo metu aktualiausia tema – skiepai nuo Covid-19, nereikėtų pamiršti ir kitų pavojingų ligų sukėlėjų. Kasmet Lietuvoje registruojama daugiau nei 400 naujų susirgimų erkiniu encefalitu, ši liga dažnai gali komplikuotis į sunkų paralyžių, įvairius neurologinius sutrikimus, kurie gali lydėti visą gyvenimą, sukelti kitų pavojų sveikatai ar net pasibaigti mirtimi.

Erkių aktyvumo pikas yra nuo kovo iki spalio, tačiau pasitaiko atvejų, kai erkės į namus parsinešamos net ir šaltuoju metų laiku. Įsisiurbimo rizika padidėja kontaktuojant su į lauką išleidžiamais gyvūnais, stovyklaujant gamtoje, leidžiant laiką parkuose ar tiesiog vaikštant po žolę prie savo namų. Jaunos smulkios erkutės dažnai yra nematomos, jos lengvai įsisiurbia ir, gavusios pakankamai kraujo, pasišalina, todėl liga ilgą laiką gali būti nepastebima.

Nors specialistai rekomenduoja pradėti skiepytis šaltuoju metų laiku (nes visas skiepijimo kursas susideda iš trijų injekcijų su ilgomis pertraukomis), vis dėlto skiepytis galima visus metus, o ypač – padidėjus erkių aktyvumui. Pradėjus skiepytis šiltuoju metų laiku, galima sutrumpinti pirmųjų dviejų skiepų pertraukos laikotarpį – antroji skiepų  dozė suleidžiama praėjus dviem savaitėms po pirmosios, o trečioji – praėjus 5-12 mėn. po antrosios vakcinos. Apsauginis imunitetas susiformuoja tik po dviejų skiepų dozių, praėjus dviem savaitėms po antrojo skiepo.

Šiuo metu aktualiausias klausimas – ar galima skiepytis nuo erkinio encefalito, pasiskiepijus arba priešingai – dar nepasiskiepijus nuo Covid-19? Kokia tikimybė, kad skiepai nesusipriešins ar neiššauks neigiamų komplikacijų? Ar galima skiepytis peršalus? Ar galima skiepytis kūdikio besilaukiančioms moterims?

Tad visada verta pasikonsultuoti su specialistais. Mūsų  klinikos šeimos gydytoja Gintarė Miliūnaitė pataria pasiskiepijusiems nuo Covid-19 abiem skiepais, o taip pat paskiepytiems pirmąja vakcina, nuo erkinio encefalito skiepytis tik praėjus dviem savaitėms ar net mėnesiui, priklausomai nuo gretutinių susirgimų. Tačiau kiekvienu atveju patartina pasitarti.

Laukiame Jūsų mūsų klinikoje, kur po išsamios šeimos gydytojo konsultacijos galėsite pasiskiepyti nuo pavojingojo erkinio encefalito.

Nepamirškite pasirūpinti savo sveikata!