Skiepai – patikima sveikatos apsauga kelionėje.

Keliaujančiųjų atostogauti į tolimus egzotiškus kraštus vis daugėja. Kelionės – tai ne tik malonumai, nauji įspūdžiai, bet ir rizika užsikrėsti įvairiomis ligomis. Ši rizika didesnė žmonėms, keliaujantiems į šiuos egzotiškus kraštus: Pietų ir Centrinė Ameriką, Afrikos žemyną, Aziją. Šiandien ypač svarbu
žinoti, ką daryti, kad kelionėje būtų išvengta užkrečiamosios ligos. Svarbiausia – tinkamai pasiruošti kelionei.

Skiepai būna: privalomi (be kurių gali net neįleisti į šalį), rekomenduojami (apie skiepo būtinumą sprendžia pats keliaujantysis) bei skiepijama  atsižvelgiant į riziką (ilgalaikės ar dažnos kelionės, keliaujama į kaimo vietoves, keliaujama nepalankiu ligoms sezonu). Geltonojo drugio vakcina yra privaloma vakcina vykstant į endemines šios ligos zonas. Dažniausiai keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatit0 A ir B, viduri0 šiltinės, difterijos, stabligės, poliomielito, meningito, pasiutligės. Daugelio skiepų reikia kelių dozių, kad būtų užtikrintas imunitetas.

20-50 proc. keliaujančiųjų suserga “keliautojo diarėja arba viduriavimu”. Rekomenduojamos vidurio šiltinės, hepatito A, poliomielito vakcinos sumažina viduriavimo dėl infekcinės ligos galimybę. Užkrėstas maistas ir vanduo yra pagrindiniai minėtų infekcijų šaltiniai.

Rimta ir dažna tropinė liga yra maliarija. Ją platina uodai. Rizika susirgti maliarija didėja kiekvienais metais. Kasmet per 10 000 žmonių suserga ja sugrįžę po kelionės namo. Ligos pasekmės gali būti užkertamos anksti diagnozavus bei tinkamai gydant maliariją. Bet svarbiausia priemonė yra profilaktika. Vakcinos nuo šios ligos nėra.

Vykstant į šalį, kur paplitusi maliarija, reikėtų:
1) turėti kuo daugiau informacijos apie riziką susirgti maliarija;
2) apsisaugoti nuo galimų uodų įkandimų (turėti įvairių repelentų, specialių apdangalų);
3) vartoti antimaliarinius vaistus (būtinai visą kursą);
4) esant sveikatos sutrikimų kuo anksčiau kreiptis medicinos pagalbos.

Norint gauti išsamios informacijos apie skiepus bei gydytojo konsultaciją visais rūpimais klausimais, visuomet galima kreipkitės į Baltijos ir Amerikos kliniką.