Suaugusių pirštų problemas sprendžia patyrę chirurgai

Suaugusius kojų ar rankų pirštus daugelis vadina tiesiog gamtos išdaiga. Tačiau gyventi su tokia problema kartais būna sudėtinga ne vien dėl estetikos. Vaikui augant galimos įvairios deformacijos ir sunkumai susipažįstant su pasauliu, todėl medikai pataria operuoti dar metukų neturinčius vaikus.

„Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytoja chirurgė Milda Kaupienė savo praktikoje labai dažnai susiduria su vadinamąja sindaktilija.

„Ši patologija dažniausiai atsiranda vystantis vaisiui. Maždaug 6-8 savaitę vaisiui atsiskiria pirštukai. Tačiau kartais tai neįvyksta. Dažniausiai jie neatsiskiria dėl neaiškių priežasčių. Tuomet vaikas ir gimsta su vadinamąja sindaktilija – suaugusiais rankų ar pėdų pirštais.

Skirtinguose literatūros šaltiniuose nurodoma, kad 10-30 proc. sindaktilijos atvejų būna susiję su paveldimumu arba tam tikrais genetiniais sindromais, kurie nulemia ir kitų sveikatos problemų, pavyzdžiui, širdies, nervų sistemos, judinamojo aparato problemas.

Bet dažniausi pavieniai sindaktilijos atvejai, kurie neretai tėvams būna netikėti, mat šeimoje iki tol nieko panašaus nėra buvę“, – pasakojo medikė.

  „Baltijos ir Amerikos klinikos“ gydytoja chirurgė Milda Kaupienė pastebi, kad įgimtas dviejų ar daugiau pirštų suaugimas – yra viena dažniausia ir kliniškai labai įvairiai pasireiškianti įgimta plaštakos anomalija. Medicinoje tai vadinama sindaktilija ir ji yra nustatoma vienam iš 2-3 tūkst. naujagimių.

Beveik pusei jų būna abiejose plaštakose, berniukams – 2 kartus dažniau nei mergaitėms.

„Pirmoji pažintis su pasauliu vaikams vyksta per lytėjimą. Jei rankų funkcija nėra visavertė, tuomet ir pažinimo funkcija sutrinka. Nekalbant apie estetiką. Taigi, operacija reikalinga, kad vaikui normaliai vystytųsi plaštaka, kad nesutriktų funkcija ir vaikas galėtų suimti tiek smulkius, tiek didesnius daiktus. Antra, tai suteikia galimybę koreguoti estetinį defektą, kuris, augant vaikui, tampa labai svarbus.

Nesprendžiant sindaktilijos, ilgainiui gali deformuotis ir pirštai. Jei suaugę skirtingo ilgio pirštukai, jie negali visavertiškai augti.

Augant atrodo plaštaka nevisavertė, tačiau vaikai įgunda naudotis suaugusiais pirštukais ir vėlesniame amžiuje atliekant pirštų atskyrimo operaciją padarome estiškai gražesnį vaizdą, tačiau atskirtais pirštais vaikas nebemoka naudotis,  nes jau yra įgudęs kitaip“, – ankstyvos operacijos motyvus paaiškino chirurgė.

Todėl dažniausiai suaugusius pirštukus medikai rekomenduoja operuoti iki metų.

Operacija mažyliui iki metukų

Pasiteiravus gydytojos, kada yra tinkamiausias laikas atlikti tokias rekonstrukcines pirštų operacijas, gydytoja teigia, kad dar kūdikystėje – sulaukus vos 6–12 mėnesių.

„Operacija paprastai atliekama tokio amžiaus vaikams, nes jiems jau yra susiformavusi pakankamai savarankiška imuninė sistema. O pagrindinis pasiruošimas operacijai tėveliams – nusiraminti. Mes visuomet juos stengiamės nuraminti. Tai nėra tragedija. Būna sudėtingesnių atvejų, tačiau tai yra pakoreguojama ir pagydoma. Jei problema tik sindaktilija, stresuoti tikrai nereikia“, – padrąsino M.Kaupienė.

Plaštakų srityje apie 40-60proc. atvejų suaugę būna trečias ir ketvirtas pirštai, rečiau – ketvirtas ir penktas ar antras ir trečias, rečiausiai – pirmas ir antras.

Pėdų srityje dažniausiai – antras ir trečias pirštai.

Žinoma, operacijos gali prireikti ne visais atvejais, atsižvelgiant į sindaktilijos sudėtingumą. Jei vaikas gimė su paprastąja sindaktilija – kai neatsiskyrę du pirštukai, o jei dar ir nepilna – pirštukai nesuaugę iki pat nago, operaciją galima atlikti ir vėliau.

„Dėl pėdų – yra tokių sindaktilijų kai galima ir palaukti. Jei pirštai nėra suaugę iki pirštų galiukų, o tik šiek tiek, jei suaugęs 2-3 pirštas. Taigi, jei sindaktilija netrukdo funkcijai – vaikščioti, vystytis, tikrai galima operaciją atidėti. Kartais žmogus pragyvena visą gyvenimą su šia patologija ir jos nekoreguoja. Tačiau rankas stengiamasi išoperuoti iki metukų, kadangi tokia sindaktilija gali trukdyti labiau.

Tiesa, pėdose reikėtų nepražiopsoti, ji įtrauktas pirmas pirštas, tuomet gali sutrikti vaikščiojimo funkcija ir  operacija būtina“, – perspėjo „Baltijos ir Amerikos“ klinikos specialistė.

Patarimai prieš ir po operacijos

Kalbant apie operacijos sudėtingumą, gydytojos teigimu, kiekvienas atvejis yra skirtingas, tačiau paprastai operacija užtrunka 2 valandas.

„Jeigu yra kelių pirštų suaugimas ar abiejų plaštakų patologija, gali prireikti kelių operacijų. Dažniausiai kita operacija planuojama praėjus pusmečiui nuo pirmosios.

Pačios operacijos metu atskiriant pirštukus trūksta odos, todėl oda imama iš vadinamosios donorinės vietos kirkšnies srityje, rečiau – iš vidinės dilbio pusės.

Prieš operaciją atliekami bendriniai tyrimai.  Sudėtingesniais atvejais atliekami reikalingi išplėstiniai tyrimai“, – pasakojo M.Kaupienė.

Po operacijos vaiko ranka įmobilizuojama gipsinėje langetėje 2-3 savaitėms.

„Po operacijos,net  jei nebūta kaulinės patologijos, operuoti tik minkštieji audiniai, vis tiek 2-3 savaitėms dedamas gipsas, kad sugytų žaizda ir prigytų donorinė oda. Maži vaikai neblogai toleruoja gipsą ir tai nesukelia didesnių problemų.

Jei patologija sudėtingesnė – gipsas nešiojamas ilgiau.

Vaikai greitai prisitaiko prie naujos plaštakos, naujų pirštukų ir papildomos reabilitacijos dažnai net nereikia“, –  tėvus ramino medikė.

Nuėmus gipsą, vaikas gali pradėti pilnai judėti. Dažniausiai naudojami tirpūs siūlai, todėl po operacijos jų ištraukti neprireikia. Vaikai ir jų tėveliai išvengia papildomos, stresą keliančios, procedūros.

Gydytoja chirurgė M.Kaupienė perspėjo, kad po pirštukų atskyrimo operacijos gali formuotis randai, bet vaikams žaizdos gyja gana greitai ir gražiai.

„Jei randai nelabai gražūs, juos galima koreguoti operaciniu, o kai kuriais atvejais lazeriniu būdu, tuomet operacijos net nereikia“, – paaiškino „Baltijos ir Amerikos klinikos“ specialistė.

Tiesa, kartais vaikui augant tarpupirštis kartais pakyla aukščiau, tuomet po kelerių metų gali tekti atlikti korekciją.

Operacija yra atliekama “Baltijos ir Amerikos klinikoje”.
Daugiau informacijos ir registracija tel. +370 523 42020 arba el. p. info@bak.lt