Trombocitų prisotintos plazmos terapija.

Tiems, kas domisi medicinos naujovėmis, tikriausiai jau girdėtas terminas autologiniai trombocitai arba injekcijos trombocitais turtinga plazma (TTP). Gali kilti klausimas, kam šita plazma gali būti naudojama ir, ar tai nėra pavojinga. Bandysime šiuo straipsniu atsakyti į kai kuriuos klausimus.

Trombocitais turtinga plazma medicinoje yra žinoma jau nuo 1987 m., kai JAV buvo panaudotas to paties paciento kraujas atviroje širdies operacijoje. Veido ir žandikaulių chirurgai savo darbe naudoja koncentruotą plazmą nuo 1990 metų. Paskutinius dešimtmečius šį gydymo metodą bandoma pritaikyti sporto medicinoje, ortopedijoje. Vis dėlto,  gali kilti klausimas, kas yra trombocitų praturtinta plazma ir kuo ji tokia ypatinga?

Trombocitų turtinga plazma – tai trombocitų, išskiriančių augimo faktorius, koncentratas, jis išgaunamas iš to paties paciento kraujo. Suprantama, svarbiausias vaidmuo tenka trombocitams, kurie išskiria augimo faktorius – baltymus, kuriuos gamina įvairūs žmogaus audiniai ir kurie skatina audinio augimą.

Pati procedūra nėra skausminga.  Pirmiausia, paimama kraujo iš venos. Tuomet mėgintuvėlis įstatomas į centrifugavimo aparatą ir, atlikus ląstelių atskyrimą, švirkštu paimamas viršutinis sluoksnis.  Gautas koncentratas  dviejų valandų bėgyje suleidžiamas į pažeistą vietą.

Kur būtų galima pritaikyti šį gydymo metodą? Pimiausiai, minkštųjų audinių gydyme, sergant lėtiniu epikondilitu, pažeidus Achilo sausgyslę. Esant sausgyslių nuolatinėms mikrotraumoms, vystosi uždegiminis procesas, kuris apsunkina gijimą, formuoja randą. Panaudojus trombocitais praturtintą plazmą – mažėja uždegimas, gerėja gijimas, nesusiformuoja arba susiformuoja mažesnis randas. Gydant raumenų traumas nereikia pamiršti, kad gijimas turi tris stadijas: uždegimo, proliferacijos ir remodeliacijos. Visas šias stadijas reguliuoja augimo faktoriai. Panaudojus augimo veiksnius, ne tik sumažinamas uždegimas, greitinama raumens regeneracija, bet ir šiek tiek padidinama raumenų jėga.

Esant kremzlių pažeidimams, gydymas visuomet būna apsunkintas dėl blogos kremzlės kraujotakos. Kremzliniai paviršiai nuolat patiria mikrotraumas, tai skatina osteoartrito vystymąsi. Naudojant TTP gerėja gijimas. Panaudojus šį gydymo metodą su pacientais, sergančiais chondromaliacija, ankstyva osteoartrito stadija ir vėlyvos stadijos osteoartritu, geriausiai gydymą įvertino  pacientai, kuriems buvo nustatyta chondromaliacija. Tiesa, skausmo sumažėjimą ir funkcijos pagerėjimą įvertino visi gydyti pacientai.

TTP galima naudoti ir esant kaulų lūžiams. Derinant konservatyvų ar chirurginį gydymą kartu su TTP jau po 4 mėn. rentgenologiškai stebimas didesnis kaulo rumbas.

Šiuo metu Lietuvoje šis gydymo metodas dažniausiai taikomas esant minkštųjų audinių pažeidimams. Šį metodą drąsiai galima taikyti ir sportininkams, TTP nėra Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) priskiriamas prie  draudžiamų preparatų, nes nepadidina greičio ar jėgos.

Viso pasaulio mokslininkai stengiasi sukurti metodą, kuris pagreitintų žmogaus atsistatymą po traumos ar palengvintų jo gyvenimą, esant lėtiniams susirgimams. Džiugu, kad Lietuvos gydytojai neatsilieka nuo pasaulinių tendencijų ir pacientus gydo naujausiais metodais.

(Straipsnį paruošė gydytoja R.Banytė)